Nahajate se v arhivu novic 2007 do marca 2012 društva Lipa Domžale. Nova verzija spletišča je (kliknite) tukaj

Arhiv novic od novembra 2007 do marca 2012

Na prejšnjo stran

Izlet v Kamnik in sprehod po starem delu mesta

Za cilj decembrskega izleta je naše društvo izbralo staro mestno jedro sosednjega Kamnika in vodeni ogled njegovih znamenitosti. V Medobčinskem muzeju v nekdanji graščini Zaprice sta kustosa Marko Lesar in Janja Železnikar podrobno razložila, kaj vse (pred)zgodovinskega so našli na Kamniškem v izkopaninah in fosilih, pa značilnosti in uspehe meščanskega obdobja tega, takrat precej pomembnega slovenskega mesta. Vodička Joži Polanc, članica društva, je nato izletnike popeljala skozi Šutno do Frančiškanskega samostana in ob tem izčrpno in zanimivo razlagala znamenitosti stavb in  kdo vse je bil rojen in je deloval v tem delu Kamnika. Kajti tu je rojstna hiša generala Rudolfa Maistra, pa Sadnikarjev muzej, nad Samčevim predorom je slovita cerkvica na Malem gradu ...

V Frančiškanskem samostanu so si izletniki ogledali baročno cerkev in Plečnikovo Kapelo Božjega groba, nato pa ob podrobni razlagi patra Ernesta še zanimivo in bogato samostansko knjižnico. Po obisku spomenika generalu Maistru na Grabnu se je skupina podala še na ogled razstavljenih jaslic likovnika Dušana Sterleta, nato pa si je "privezala dušo" v bližnjem hotelu in se že v nastajajočem mraku zadovoljna z doživetji v Kamniku z vlakom vrnila v Domžale.

Mirjana Kavčič
(Objavljeno  28.12.2010)