Čipke so priplesale pod Gobavico v Mengeš
Kako čas hiti. Razstava, "Čipke plešejo", prekrasnih Idrijskih čipk, izdelkov pridnih rok klekljaric skupine SLAMICE iz Društva Lipa, Univerze za tretje življenjsko obdobje Domžale, bo mesec september krasila Krajevno knjižnico Janeza Trdina v Mengšu. Tako se je dogovorila njihova mentorica, Marija Rupert.
Lično opremljeni prostori, polni polic s knjigami različnih vsebin, v centru mesta, je priljubljen prostor, kjer se zbira staro in mlado z željo, da si izbere ustrezno čtivo in polepša ure prostega časa.
Mengeš, mesto pod Gobavico, ime nosi po vitezu Mengosu, staro skoraj 900 let od prve omembe zaselka. Poznano po pivovarstvu, slamnikarstvu, tekstiopekarstvu, semenarni oz. drevesnici, veleposestnikih, graščakih, rodovitni zemlji in bogatih gozdovih.
Tudi po obrtništvu: pečarji, krojači, mizarji, čevljarji in glasbilarji. Predvsem pa po marljivih in gospodarnih prebivalcih. Tradicija v prostovoljnem gasilstvu, godbeništvu, kulturnih in športnih prireditvah.
Mengeš je znan tudi po pomembnih krajanih: Franc Jelovšek, baročni slikar freskar; Avguštin Hallerstein, naravoslovec in astronom, misijonar na Kitajskem; Janez Trdina, pisatelj, prof. zgodovine in zemljepisa; Mihael Stare, gradbenik, veleposestnik, graščak; Franja Trojanšek - Zorana, pesnica; Franc Ropret, rezbar in kipar; Peter Lipar, kapelnik in župan. Oglejte si krstilnico, Plečnikova mojstrovina v prafarni cerkvi sv. Mihaela.
Naj mi bo oproščeno, še bi lahko naštevala, a bodi dovolj, ostalo raziščite sami, ko boste obiskali razstavo.
Ne pozabite na kavico, ko se boste sprehodili po lepem drevoredu, v Oranžeriji, kjer se nahaja steklenjak nekdanje graščine.
Vljudno vabljeni na ogled razstave v Krajevno knjižnico Janeza Trdina Mengeš.
Avtorica: Mirjana Kavčič; Vir: Wikipedija; Foto: Metka Paternoster