Praznično dopoldne etnologinj

Objavljeno .

20211221 094714

 

Saj veste, etnologinje se srečujemo ob torkih. Današnje srečanje je bilo zadnje pred božičnimi prazniki in novim letom. Naprej nas je mentorica dr. Ana Beno Vrtovec povabila k igri asociacij »na črko«. Nismo izbirale mest ali držav, ampak smo poiskale najprej hišno ime, potem rastlino, hrano in nazadnje običaj, izročilo. Poglejte, kakšno nesnovno dediščino najdemo na črko F:

 

hišno ime

Nageljček, fajgeljček, rožmarin, iz tega ti pušeljc nar'dim!

fajgeljček

Potem ko smo tako obdelale kar nekaj črk, pa smo najprej začele z obdarovanjem. Nekaj zadnjih ur smo namenile hišnim imenom in pripovedi smo posnele. Animatorka sem povedano zapisala in nabralo se je kar devet strani besedila. Dodala sem voščilo, natisnjen zapis – HVALA, MARJAN! – je tako postal moje darilo. Tako sem se izmuznila peki prazničnih priboljškov. Ne morem se namreč kosati z vsemi sošolkami, odličnimi gospodinjami, ustvarjalkami domiselnih darilc…

20211221 091652

Zadnji dve leti sta bili zaradi korone zelo težki; malo smo se lahko družili, zato sta minili brez prave omembe, kakor da bi se skrčili. Vseeno smo dobile veliko gradiva, ki sem ga poslala, ali pa osebno prinesla do vrat, tako da smo se lahko zunaj malo pogovorile in si polepšale dan. Da, tudi Vidinih devetdeset smo lahko praznovale, saj smo bile na sončen junijski dan zunaj, na terasi. Danes se nam je Vida spet pridružila…Tako smo se res iz srca razveselile vseh pozornosti, ki smo si jih podarile.

20211221 092816

Nismo več otroci, da bi si slikali nedosegljive pravljice, lahko pa si zaželimo iskrenosti, solidarnosti, prijateljstva. Osebno verjamem: če je tisto, kar mislimo, enako, kot besede, ki jih izrečemo, in enako, kot naša dejanja, to lahko vodi samo k dobremu in zdravemu v nas in okrog nas. Tople božične praznike in srečno 2022!

Zapisala animatorka etnologije Manica Perdan Ocepek

20211221 092214

20211221 092708

Voščilo 2022 1